Ülesanne: Analüüsi ajaveebis Matt Webbi kriteeriume (vt eespool) vabalt valitud sotsiaalvõrgustiku juures.
Nagu vene inimene valisin VK.COM võrgustiku, mis on väga sarnane Facebook‘iga (VK-s on aga funktsionaalsus suurem)
Identiteet – kindel tegelaskuju (avatar), kas siis päris- või hüüdnimi. See on omalaadne “ankur”, mille kaudu seotakse võrgu ja reaalse maailma isiksus omavahel ja mida seetõttu ilma olulise põhjuseta ei muudeta.
Iga inimene saab luua endale konto oma pärisnime või hüüdnimega, kuid kõik andmed kontrollitakse, seega oma pärisnime muutmine on väga raske, kuna seda kontrollivad administraatorid ja tihti ei luba seda muuta, nt. mul on VK-s nimeks “Tatjana Solovjova”, tahtsin muuta “Tatjana Tatjanovna”-le, aga ei lubati.
Kohalolek – teadmine virtuaalse ruumi jagamisest teistega. Näitena võib tuua Skype’i või mõne suhtlustarkvara kontaktinimekirja (kes on hetkel “sees”, kes “väljas”) või jututoa selle erinevate ruumidega.
Iga inimese lehekülje peal on näha, kas ta on Online, Offline ja kui palju aega tagasi oli sees.
Minu noorem õde ütles, et on olemas veel mingi mobiilne App teise nimega, mille kaudu saab oma staatuseks määrata ”Invisible”, ja siis keegi ei näe, et oled sees.
Suhted – kui lihtsamal juhul on tegu lihtsalt “oma-võõras”-valikuga (on minu listis või mitte), siis näiteks Orkut võimaldab täpsustada suhte ulatust (tuttavast väga hea sõbrani).
Kirja võib saata kõigile, juhul, kui saajal ei ole peale pandud piirangud, nagu kirju võib saata ainult sõbralistis olev inimene.
Vestlused – siin eristub näiteks IRC, jututuba, sõnumiprogramm või Skype e-postist – esimesel juhul on tegemist sünkroonse, kahepoolse vestlusega, teisel juhul aga ühekordse sõnumiga, mis iseenesest ei kohusta kuigivõrd vastama.
On võimalik sünkroonselt suhelda ja on võimalik sõnumi saata ka offline’i. Iga sõnumi juures on näha ka, kas see on loetud või mitte, on olemas ka selline funktsionaalsus, mis laseb muuta sõnumi lugematuks, ehk saatja näeb, et tema poolt saadetud sõnum ei ole veel loetud.
Rühmad – kontaktide rühmitamine ei piirdu üksnes korrastamise momendiga, vaid sageli määrab ka suhete iseloomu.
Kontakte saab rühmitada. On olemas vaikimisi listid, nagu “Sugulased”, “Parimad Sõbrad”, “Kool”… võib ka neid muuta ja luua uusi. See on väga mugav liigipääsu andmise juures, ehk nt. meie klassikaaslaste koosoleku pilte saavad vaadata ja kommenteerida ainult need, kes on listis “Kool”
Reputatsioon – näitena võib tuua nii kirjutamata staatuse mingis kogukonnas kui ka Slashdoti otsese karma-süsteemi (või kasvõi paljukirutud Rate.ee punktisüsteemi).
Reputatsiooni määrab see, kui palju on sinu postitusi ja fotosid laikitud. Viimasel ajal nooremad peavad populaarseks inimesi, kelle “Subscribers” listis on rohkem, kui 100 inimest.
Jagamine – üks sotsiaalvõrgustike alustalasid. Jagada võib väga lihtsaid asju, nagu filmipealkirju, üksikuid viiteid või ürituste kellaaegu. Jagamine võib aga minna vägagi suurte asjade juurde, nagu näitab Wikipedia, vaba tarkvara liikumine, suured kogukondlikud loomeprojektid või ka spetsialiseeritud sisuteenused (Flickr, YouTube jt). Jagamine on rühmakuuluvuse jaoks väga tähtis tegur.
Jagamine – kõige lihtsam asi, mida saab VK-s teha. Ükskõik kust sa võid jagada infot oma lehele. Väga mugav (minu arvates), kui meeldis mingi retsept, mida tahaks ise läbi teha.
On võimalik jagada videoid, lugusid, postitusi, fotosid, kaks nupu vajutamist ja postitus on sinu leheküljel.